Hynku, vedeš v letošních volbách kandidátku KDU-ČSL do zastupitelstva města. Uplynulé čtyři roky jsi pracoval v zastupitelstvu a radě města, kde jsi měl na starosti část agendy životního prostředí. Proč životní prostředí?
Jsem totiž profesně z oboru – agronom. Pracoval jsem v několika obchodních a poradenských firmách, nyní se věnuji smart farming technologiím (chytré / precizní zemědělství).
Jaké jsou Tvoje priority pro příští období?
Zmíním tři body. Udržitelné životní prostředí ve městě a okolí, participativní řízení, kdy město více spolupracuje s občany a nový (doplněný) styl řízení města. Tím myslím používat při rozhodování města zdravý selský rozum v záplavě legislativních pastí.
Proč si myslíš, že jsi schopný řešit tyto problémy?
Protože dokážu navázat na profesní zkušenosti a na 12 let praxe na radnici. Za tu dobu jsem se podrobně seznámil s fungováním obce a řešil nebo se podílel s kolegy zastupiteli na rozhodování o spoustě věcí. Získal jsem vhled do problematiky a složitosti sladění věcí města a jeho rozhodování s platnými zákony a nařízeními.
Situace, kterými jsem profesně prošel, mi umožnily lepší pochopení komplexnosti životního prostředí. Uvědomit si potřebu udržitelné a vyvážené krajiny s efektivní produkcí potravin. Prostě chápu, že chceme jíst a zároveň chceme žít ve zdravém prostředí a v pěkné krajině. Krajině, která dokáže zvládat extrémní situace klimatu.
Chci v mém městě zdravé prostředí.
Již nyní musíme myslet na naše zdraví a zdraví dětí. Ty tady budou ještě několik generací. Už dnes se na to, v čem chceme žít, musíme připravovat. Několik projektů v katastru Slavkova se již podařilo dokončit. Jejich dobrý vliv se rozvine v dalších letech. Znáte to…, když teď zasadíte stromy, jejich blahodárný vliv nepocítíte zítra, ale až za 10 let, Ale udělat to musíte teď! My teď užíváme plodů práce našich předků – všichni známe ´“naše kaštánky“, vyhlášené aleje … Chci pokračovat v jejich díle moderními metodami.
Promiň, ale kde bereš tu „drzost“ říkat, co se má udělat, po 12 letech v radě města?
Právě proto, že mohu srovnat více let a vidím silné stránky i slabší stránky chodu radnice a dohadování v zastupitelstvu. Proto chci např. uvést do ostrého provozu participativní řízení – systém, kdy občané podávají návrhy na lokální projekty. Zde je na co navázat – plně využít web slavkov.pincity.cz . Někdy řešení lokality v celé komplexnosti zabere měsíce, jindy roky, ale začít je potřeba co nejdřív. A taky jsme již mnohé projekty dokončili. Participace je také šancí, jak vtáhnout do obecního dění nově přistěhované Slavkováky.
Většina občanů jsou ovšem celoživotní obyvatelé města…
Máte pravdu. Jsou to celoživotní patrioti, díky kterým máme pěkné město. Vážím si úsilí mnoha občanů, kteří se ve volném čase starají o veřejné plochy. Sečou trávníky před svými domy nebo v zimě v bočních ulicích odmetají sníh, uklízí, prostě jim záleží na svém okolí. Poděkování si zaslouží také trenéři a vedoucí, kteří věnují volný čas dětem a mladým v mnoha spolcích. Pomáhají vytvářet Slavkov jedinečným městem, kde je radost žít.
Prošel jsem skautingem, který mi dal životní zásady. Umím si představit problémy v činnosti spolků. Těm chci také pomáhat.
Jak si představuješ „nový styl řízení města“?
Týmově, zodpovědně, informovaně. Používat cit pro detail tam, kde se to občas – zatím – nepodařilo. Lze udělat spoustu malých opatření na cestě ke vzájemnému porozumění. Setkávat se u věcí veřejných. Třeba obnovit pravidelné setkání s občany mimo prostory úřadu. Na rozdíl od minulých let v pozdějším čase, aby stihli dojít i ti, kteří pracují mimo Slavkov.
Slavkov jde po dobré cestě. Chci odhodit kameny z cesty a zasypat příkopy, které vymlely nejen přívalové deště.
Maruško, ve Zpravodaji pravidelně čtu Tvé články a polemiky o školství ve Slavkově, financích města a v poslední době i o stavební uzávěře. Jaká je tvá role při změně územínho plánu?
Moje působení na radnici trvá již druhé volební období. Oproti prvním čtyřem letem, kdy se řešily krátkodobé cíle, jsme se mohli nyní věnovat dlouhodobým vizím pro město Slavkov. Jednalo se o otázky dalšího vývoje ve městě, které budou mít dopad na město až za několik desítek let.
Jsem iniciátorkou záměru změny územního plánu, stavební uzávěry. Velmi důležité bylo získat podporu pro tento krok. Podařilo se. Navrhla jsem vznik pracovní skupiny architektů, která diskutuje o budoucím rozvoji města a přesvědčila kolegy, že její výstupy budou pro město cenné. Je potřeba dotáhnout přípravu na zadání změny územního plánu.
Osm let se staráš o finance. Co čeká město nyní v oblasti ekonomiky?
Dělám všechno proto, aby bylo město ekonomicky stabilní. Jsem profesí ekonomka. V posledních letech se městu podařilo významně snížit zadluženost, využívá v maximální míře dotací nejen na investice, ale i na provoz.
Vstupujeme do náročného období z hlediska událostí, které zatřásly ekonomikou a bezpečností v Evropě. Zcela jistě se projeví v hospodaření města. Důležité bude optimálně nastavit financování velkých investičních akcí – nepředlužit město. Budeme spolu s obcemi svazku financovat základní školu – jednu z největších staveb ve městě. Čekají nás důležitá jednání s bankami o nastavení financování naší spoluúčasti k výstavbě školy. Současně budeme bojovat o získání nejvyšší dotace v historii města na výstavbu školy.
Jakou máš roli v oblasti školství?
Před čtyřmi roky jsem byla pověřena vedením oblasti školství. Celá moje práce byla hodně o komunikaci s řediteli škol, opozičními zastupiteli. Výsledkem bylo vytvoření nové „Koncepce rozvoje školství pro Slavkov u Brna“. Vznikly projekty na výstavbu svazkové základní školy a přístavbu mateřské školy na Koláčkově náměstí. Nyní se zadává studie na přístavbu a doplnění vybavenosti ZŠ Tyršova.
Jsem autorkou myšlenky na výstavbu svazkové školy. S tím jsou spojeny úkoly s koordinací činnosti Dobrovolného svazku Dr. Václava Kounice, zajištění architektonické soutěže, a nyní bude nejdůležitější obhájit naši žádost o registraci do dotačního programu MŠMT.
Proč kandiduješ v těchto volbách? Co můžeš po osmi letech působení v pozici místostarostky nabídnout městu?
Chci dokončit projekty ve školství, koordinovat přípravu podkladů pro změnu územního plánu a dohlédnout na financování města. Předat zkušenosti a znalosti nástupcům. Při debatách o tom, do čeho bude město investovat, mám na mysli citát Roberta J. Mckaina:
Nejčastější příčinou toho, že nedosáhneme svých cílů, je skutečnost, že zabíjíme čas tím, že děláme nejdříve druhořadé věci.